З нагоди 20-ї річниці включення археологічної пам’ятки Трої до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, Міністерство культури і туризму Туреччини оголосило 2018 рік...
Провінція Чанаккале розташована на північному заході Туреччини, на обох берегах однойменної протоки, що розділяє Європейський та Азійський материки.
Історія Чанаккале, яка у давні часи носила назви Геллеспонт і Дарданелли, сягає періоду 8500 років до н.е., на цих землях залишили свої сліди багато цивілізацій. У різних регіонах провінції Чанаккале виявлена велика кількість знахідок та поселень Мідної, Бронзової та Залізної доби. Чанаккале було значним населеним пунктом з Доби ранньої бронзи по сьогоднішній день, а також, завдяки протоці Дарданелли, є одним з двох важливих транзитних пунктів, які поєднують Європу з Анатолією та Середземне море з Чорним.
У римську і візантійську добу цей регіон набув особливого значення завдяки своїм портам. Важливість протоки була ще раз підтверджена у період Першої світової війни, під час Битви при Чанаккале, коли 18 березня 1915 року було розгромлено флот держав Антанти. На історичному півострові Геліболу розташована велика кількість укріплень, фортів, турецьких, англійських, французьких, австралійських та новозеландських військових поховань, меморіалів та пам’ятників, а також Інформаційний центр Битви при Чанаккале, у якому розповідається про причини і перебіг цих подій. Кожного року, 25 квітня на Історичному півострові Геліболу, який є одним з найважливіших місць у світовій військовій історії, за участі турецьких громадян та відвідувачів з усього світу проводяться заходи вшанування пам’яті воїнів австралійсько-новозеландського корпусу ANZAC.
Крім цього у регіоні розташовані античне місто Неандрія, Александрія Троадська, гарячі джерела Кестанбол, храм Аполлона Смінфейського, Національний історичний парк Троя, античне портове місто Ассос (Бехрамкале), античні міста Парій, Пріапос, Національний парк Каз Даги (Іда), гарячі джерела Кюльджулер.
У регіоні також розташовані села Адатепе та Єшільюрт, у яких найкраще збережена традиційна архітектура, Музей оливкової олії Адатепе, чудові старовинні кам’яні будиночки. Регіон відомий природною красою, чарівною атмосферою та кришталево-чистим морем. Величезна кількість людей шукає зцілення у водах гарячих джерел Афродіти. Також тут знаходиться Національний парк Каз Даги (Іда), відомий на весь світ своїм чистим повітрям, маленькими водоспадами, сосновими лісами та форелевими фермами, маяк Поленте на острові Бозджаада (Тенедос), церква Діви Марії, чудові бухти, пляж Айазма, вузенькі вулички зі старими будиночками та відомі місцеві виноградники.
З античних часів до сьогоднішнього дня історія залишила у регіоні свої сліди, серед яких акведук Кемердере, збудований дві тисячі років тому у ранньоримський період та розташований на відстані приблизно 20 км на схід від Трої, Археологічний музей Чанаккале, у якому експонуються саркофаг Поліксени та інші знахідки з античних міст, виявлені переважно у районах Трої, Ассосу та Парія в результаті ретельних розкопок, Ассос-Бехрамкале, у якому к 384-387 роках до н.е. жив Арістотель, міфологічний Алтар Зевса.
Найдавнішим народом регіону, що оселився у Бешіктепе та Кумтепе, вважається корінне населення мідно-кам’яної доби. Їм на зміну прийшли троянці, які проживали в регіоні у період з 3000-х до 1200-ті роки до н.е., не зазнаючи зовнішніх впливів. Заснована у 3000 році до н.е. Троя І у 2500-ті роки до н.е. була зруйнована внаслідок землетрусу. Але відомо, що і раніше у регіоні існували давні поселення. Вважається, що місто Дардан було засноване раніше Трої І.
Змальована в епічних поемах Гомера “Іліада” та “Одіссея” Троя була знайдена у 1871 році в результаті розкопок під керівництвом німецького археолога Генріха Шлімана, у місцевості, відомій як пагорб Гіссарлик, що розташована у межах області Чанаккале. Як відомо, тут було виявлено 9 археологічних слоїв, що мають безперервну історію більше, ніж 3000 років. Більш того, ця місцевість була точкою перетину різних цивілізацій, які існували в Анатолії, Егейському регіоні та на Балканах. Саме тому місто Троя вважається одним із найвідоміших античних міст світу та у 1998 році було включене до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
З нагоди 20-ї річниці включення археологічної пам’ятки Трої до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, Міністерство культури і туризму Туреччини оголосило 2018 рік “Роком Трої”. Протягом 2018 року проводитимуться культурні, мистецькі, спортивні та інформаційні заходи, такі як театральні вистави, виставки, спортивні змагання та фестивалі.
Руїни Трої були оголошені національним парком. Щороку його відвідує приблизно 500.000 туристів, що намагаються відшукати тут сліди легенд, про які вони читали або чули, зрозуміти дух давнього міста та його міфологічних героїв.
Неподалік від місця археологічних розкопок створено Музей Трої, який офіційно буде відкрито для відвідування у червні 2018 року. Музей надасть відвідувачам більш детальну, науково вивірену інформацію про минуле і сьогодення Трої, про її легенди та історію.
Експонати, представлені у Музеї Трої, розповідають про 4000-річну історію Трої, її культуру, міфологію, географію та археологічні розкопки, про міста та цивілізації, що розвивалися і зникали у регіоні Троади, який увійшов в історію завдяки епічній поемі Гомера “Іліада”.